Strip

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Strip

Postaj by billy on 23.03.08 14:19

ne onaj koji vi mislite cyclops , vec crtani roman. sunny
Vjerujem da je svatko od nas imao svoj omiljeni strip i svog omiljenog heroja.
Za mene su to u pocetku naravno bili heroji iz pera talijanskih majstora Zagor, Dylan Dod, Veliki Blek, Mister No no oduvijek me ustvari fascinirao Batman jer je ustvari on neka vrsta antijunaka i ne posjeduje super moci vec se sa svojim znanjem i vjestinom bori protiv svojih protivnika bili oni od krvi i mesa ili tek njegovi osobni demoni.

Pet stvari koje sigurno niste znali o Batmanu

Neobični superjunak Batman, djelo umjetnika Boba Kanea i pisca Billa Fingera, debitirao je u maju 1939. godine u 27. izdanju stripa Detective Comicsa "The Case of the Chemical Syndicate". Danas je megapopularan lik stripova, crtića, TV serija i filmova, a povodom ljetne premijere filma "The Dark Knight" AskMen.com je sastavio listu pet stvari koje sigurno niste znali o jednom od najpoznatijih superjunaka na svijetu.

Batmanovo ime i prezime potječe od imena i prezimena dvojice historijskih boraca za slobodu

Ko-autor “Batmana” Bill Finger je kombinovao imena i prezimena dvojice historijskih ličnosti i dobio ime i prezime Batmanovog alter ega. Ime Bruce je posudio od Roberta the Brucea, ili kralja Brucea I od Škotske, koji je, u ratu za nezavisnost, vodio Škote u borbi protiv Britanaca. Kralj Bruce I od Škotske je, 1298. godine, naslijedio Wiliama Wallacea, koji je mnogima poznat iz filma "Braveheart". Prezime Wayne Finger je posudio od Anthonyja “Mad Anthonyja” Waynea, brigadira i junaka Američkog rata za nezavisnost.

Anthony Wayne je bilo i originalno scensko ime legendarnog glumca Mariona Roberta Morrisona prije nego što su ga hollywoodski producenti imenovali Johnom Wayneom.

Batman je inspiriran Da Vinčijem, filmovima i maskiranim čovjekom

Kane i Finger su crpili građu iz moštva izvora prije nego što su konačno oblikovali Batmanov lik. Tako je lik iz radio showa “The Shadow” pružio ideju za Batmanov dvojni identitet, detektivske sposobnosti i sada već legendarni plašt. Elementi preuzeti iz nijemog filma Douglasa Fairbanksa “The Mark of Zorro”, iz 1920. godine, obogatili su Batmanov alter ego. Film “The Bat Whispers” iz 1930. poslužio je kao inspiracija za njegov kostim i identitet šišmiša, a crtež letjelice talijanskog genija Leonarda Da Vinčija pružio je dovoljno detalja za razvoj Batmanovih krila.

Uz to, kombinacija osobina detektiva Doca Savagea i Sherlocka Holmesa pomogla je Fingeru u kreiranju detektivskih i racionalnih osobina čuvenog Batmana.

Batmanov tajni identitet i nije toliko tajan

Ukupno 11 likova zna (ili su znali ) da su Batman i Bruce Wayne jedan te isti lik, a to su:

- sva tri Robina (Dick Grayson, Jason Peter Todd i Tim Drake)
- Batmanov batler Pannyworth
- nijemi inovator i majstor Harold
- kolega superjunak Superman (i Wayne zna čije lice se krije iza Kentovih naočala)
- kolega superjunak Azrael
- kolegica superjunakinja Batgirl (a.k.a. Barbara Gordon, žena u invalidskim kolicima sa novim aliasom Oracle)
- sva tri neprijatelja (Bane, Ra`s Al Ghul i Hugo Strange), koji su istinu o Batmanu otkrili u doba velike krize da bi je potom kao zaboravili.

Komesar James Gordon je sumnjao u podudarnost dvojice likova, ali nikad nije bio u stanju potvrditi svoje sumnje.

Batmanu je uvijek 34 godine

Za tridesetčetverogodišnjeg Brucea Waynea vrijeme je možda stalo, ali makar ima bogatu prošlost. Batman je proveo svoje tinejdžerske godine školujući se na Cambridgeu i Sorboni, a u svojim dvadesetim je radio za FBI. Put ga je zatim odveo u Koreju, Japan i Kinu, gdje je tajno učio borilačke vještine od prijateljski raspoloženih ninja ratnika.

Batman i Robin dijele krevet

Batman i Robin se od 1954. godine bore sa homseksualnim erotizmom i djelom psihijatra Fredrica Werthama “Seduction of the Innocent” koje napada kako Batmana tako i druge junake stripova. Odgovor kreatora Batmana je bila Batwoman I, a kasnije Batgirl. Čak i letimičan pogled na Batmana nudi mnogo primjera, ako ne homoseksualizma onda sigurno pedofilije. U 84. izdanju stripa izdavačke kuće Detective Comics, pod nazivom “Ten Nights of Fear”, Batman i Robin dijele krevet u vrijeme kada ni bračni parovi na televiziji to nisu radili. Batman u jednom trenutku predloži tuširanje mlađem štićeniku, iako ostaje nejasno da li su se trebali i zajedno tuširati.

Prvi Robin, Dick Grayson, je bio osmogodišnji cirkuski akrobata, koji se, nakon ubistva roditelja, našao u Batmanovoj pećini. Ime Robina, drugog po redu, je bilo Jason Peter Todd, i on je nastavio tradiciju u kojoj je siroče, sin ubijenih akrobata. Sa posljednjim Robinom, Timom Drakeom, okončane su ove tradicije, a kasnije se pojavljuje i njegova djevojka Stephanie, superjunakinja Spoiler.

2009. godine Batman će napuniti 70 godina, ali njegove stalne reinvencije nagovještavaju da će animatori, tvorci filmova i fanovi i dalje pronalaziti nešto primamljivo i inspirativno u ovom liku, te da će njegovi kreatori imati bogat izvor materijala iz kojeg će crpiti nove ideje.

Čak tri velika imena Hollwooda utjelovila su Batmana na filmskom platnu, i to Michael Keaton, Val Kilmer i George Clooney, a u posljednjem filmu Batmana je glumio mladi Christian Bale.
billy
Top poster
Top poster

Male
Broj postova : 2522
Registration date : 09.03.2008

http://www.ngnewave.info/

[Vrh] Go down

Re: Strip

Postaj by billy on 24.03.08 17:23

Majstor i mag fantastike Richard Corben nacrtao je po meni jedan od najboljih stripova uopce.
Prema kratkoj prici Robert E. Howard, covjeka koji je kreirao i lik Conan the Barbarian i uz carobnu Corbenovu ruku nastalo je ovo remek djelo, naravno radi se o grafickoj noveli Bloodstar.
Osobno sam je prvi put procitao u Stripoteci gdje je izlazila na zadnje dvije stranice koje su bile u boji i od onda nisam naisao na nista sto bi i priblizno moglo zamjeniti moju ljubav prema ovom stripu.
Uvjeren sam da ce filmasi uskoro i od toga uciniti jos jedan blockbuster , ali strip je strip, besmrtan i pun uspomena .

Zadnja promjena: billy; 06.07.08 10:30; ukupno mijenjano 1 put.
billy
Top poster
Top poster

Male

[Vrh] Go down

Postaj by billy on 26.03.08 19:06

godine 1983 Regis Loisel i Serge Le Tendre stvaraju jedan od najboljih i najjedinstvenijih stripova i pricu koju kada jednom procitate vise ne zaboravljate.
Misteriozni i magicni svijet svijeta zvanog Akbars i njegova barokna mistika cine ovo djelo onim sto jest, naime remek djelom u svijetu stripa.
Bas zato je LA CONQUE DE RAMOR ( u potrazi za pticom vremena) jedan od mojih izabranih stripova.

billy
Top poster
Top poster

Male

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 26.03.08 20:39

ja sam bila ljubitelj Alana Forda, Zagor i Ciko i Blek Stijena Very Happy .. sad ce mi se Billy smijati, al da i ja malo doprinesem ovom topicu Embarassed

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by billy on 26.03.08 20:51

Helena je napisao/la:ja sam bila ljubitelj Alana Forda, Zagor i Ciko i Blek Stijena Very Happy .. sad ce mi se Billy smijati, al da i ja malo doprinesem ovom topicu Embarassed
ja sam jos i danas njihov ljubitelj, znas li da je cak i BANE KERAC crtao Velikog Bleka , inace vrlo mi se svida njegov rad jer niti Obradovic niti Kerac nikad nisu prezali od prisutnosti erotike i sexsa u svojim stripovima.
evo link ako te vise zanima.

http://members.tripod.com/~bkerac/rest/index.html

njihova Cobra

njihova Cat Claw

njihov Tarzan

Zadnja promjena: billy; 27.03.08 15:15; ukupno mijenjano 1 put.
billy
Top poster
Top poster

Male

[Vrh] Go down

Postaj by M on 27.03.08 8:21

XIII je jedan od najboljih stripova koje sam čitao, prvu epizodu sam našao u jednom starom Gigantu. Radnja je slična Bourneovom identitetu, a po stripu je kasnije napravljena jedna jako zanimljiva FPS igra za PC, a sad čujem da se radi i film/serija s Val Kilmerom i Stephenom Dorffom. Nažalost, nijedan nastavak poslije prvog nisam uspio nabavit nigdje.

edit: upravo nađoh prvih 9 brojeva na torrentima cheers

Zadnja promjena: M; 27.03.08 8:24; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : došlo mi...)
M
Novi član
Novi član

Male
Broj postova : 12
Registration date : 21.01.2008

http://mirdza3d.blogspot.com/

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 27.03.08 8:29

Very Happy

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by billy on 28.03.08 15:12

Helena je napisao/la:

Very Happy
Famozni i kultni strip koji je imao i jos ima ogromnu popularnost na nasim prostorima .Vatromet cinizma i drustvene kritike te totalno antijunastvo simpaticne grupe TNT.
Autori stripa magnus(Roberto Raviola) i MAX bunker (Luciano Secchi) su vec sada legende a OVAJ STRIP ne gubi na popularnosti.
EVO I JEDNA odlicna stranica za one koji mozda dobro ne poznaju ovaj strip.

http://www.inet.hr/~klevak/alanford/alan
billy
Top poster
Top poster

Male

[Vrh] Go down

Postaj by dreamer on 28.03.08 21:12

TNT forever....
dreamer
Ambiciozni član
Ambiciozni član

Male
Broj postova : 360
Registration date : 02.01.2008

[Vrh] Go down

Postaj by billy on 29.03.08 14:13

Bilo bi neprimjerno a ne sopmenuti jednog velikog hrvatskog crtaca stripova ciji su kvalitet i talent itekako prepoznali amerikanci iz izdavacke kuce Dark horse i Marvel

Igor Kordey Covjek kojega mozda poznajete kao ilustratora mnogih naslovnica logaritmovih knjiga (gospodar prstenova, silmarlion, gotovo sve knjige od gavriel gay kaya ..itd ..)
Od njegovih americkih radova izdvajam stripove
x-men i crossover batman-tarzan

billy
Top poster
Top poster

Male

[Vrh] Go down

Postaj by billy on 30.03.08 13:13

Rahan

Strip koji sam gutao sa neizmjernom paznjom i zeljom za jos dok sam bio klinac.
Sa oprezom sam se vratio tome opusu prije koju godinu i ustanovio da nije puno izgubio od kvalitete i magije koju posjeduje.
Ustvari jednostavna prica o prahistoriskom lovcu izumitelju koji nam ipak daje jednu vrlo vaznu zivotnu poruku..ako zelis napredovati i ostvariti svoj zivotni put , ne ostaj predugo na jednom mjestu , vec pusti sudbini da te vodi u neslucene avanture.

kod nas na bivsim prostorima je izlazio u nakladi strip zabavnika

billy
Top poster
Top poster

Male

[Vrh] Go down

Postaj by billy on 01.04.08 18:44

Arion Jedan od likova iz DC univerzuma koji je izlazio od 1982 do 1985 i koji mi je bio vrlo zanimljiv i totalno oprecan dc-ovim superherojskim epovima .
Paznju mi je privukao prvenstveno jer se radilo o karakteru koji potjece iz Atlantide , a sve sto se tice atlantide uvijek mi privuce paznju.
Arion je Carobnjak ili ti Mag koji se bori za prevlast nad tamnom stranom zemlje koju predvodi njegov zli brat blizanac.
Crtan je od Jan Duursema a story je pisao Paul Kupperberg .
prvi broj je izasao u novembru 1982..kod nas je izlazio u nakladi strip zabavnika.

billy
Top poster
Top poster

Male

[Vrh] Go down

Postaj by billy on 12.04.08 7:33

Jos jedan strip koji kada procitate nikad vise necete zaboraviti pa cak i kada se radi o toliko vec puta prepricanoj prici o Petru Panu.
Loisel je ovoj figuri udahnuo dio realnoga i ranjivoga te nam ga priblizio na jedan nacin kakvog jos nikad nismo vidjeli.
Sama atmosfera stripa je toliko jedinstvena da nema sumnje da se radi o fantasticnom ostvarenju.
Ako ikad pocmete citati stripove..procitajte ovaj.

billy
Top poster
Top poster

Male

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 12.04.08 8:29

A Asterix & Obeliks.. oni su isto prva liga, a nisi nikada o njima pisao

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by billy on 12.04.08 9:12

Helena je napisao/la:A Asterix & Obeliks.. oni su isto prva liga, a nisi nikada o njima pisao
i oni su mi na listi..imam ih sve u kolekciji :cheers2:
billy
Top poster
Top poster

Male

[Vrh] Go down

Postaj by billy on 20.04.08 18:00

Sto reci osim da su se ova dva lika zavukla duboko u moje srce i nikad pa ni danas me nisu prestala odusevljavati.
Radi se naime o kultnom europskom stripu pod dirigentskom palicom legendi René Goscinny (1926–1977) i Albert Uderzo (* 1927) a Asterix je najpoznatiji francuski strip, preveden na 77 svjetskih jezika,nepotrebno je reci da se radi o vrlo izrazenom francuskom smislu za humor i lezerni stil koji mozemo naci na puno mjesta u strip kulturi, ali ovdje je dakako najizrazeniji taj cinizam sa sarmom kojega sam i sam udomio duboko u sebi.

billy
Top poster
Top poster

Male

[Vrh] Go down

Postaj by billy on 15.05.08 15:39

Upravo sam iz hrvatske i srbije uspio nabaviti orginalne Daredevile eks almanaha iz 80-tih godina ...neprocjenjivo..

DAREDEVIL (od Frank Millera )

Miller je genije o kome cu jos zasigurno pisati i ubuduce te je zasluzan da strip postane nesto vise od djecije zabave , puno , puno vise..

Daredevil je jedno (po meni ) od njegovih najiponzantnijih ostvarenja 80-tih godina .
Besmrtna epska tragikomedija Matta Murdocka i Elektre te personificiranje vremena u kojem zivimo kroz simboliku herojskog i covjecnog cini ovaj strip kultnim i nezaboravnim..zauvijek.

billy
Top poster
Top poster

Male

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 10.06.08 21:44

Sretan rođendan, Paško Patak!

(sa jedan dan zakašnjenja)

Smiješan, simpatičan i pomalo šašav lik iz Disneyjevih crtića nikako da
ostari. Iako danas puše u 74 svjećice, još uvijek je mlad i zaigran.
Ima vremena za svoje živahne nećake Hinka, Vinka i Dinka, a prva i
jedina ljubav mu je njegova patka Vlatka. Svi oni zajedno s velikim i
malim klincima i klincezama širom svijeta žele mu sretan rođendan.

Paško Patak
prvi se put pojavio u Disneyjevu crtanom filmu 9.
lipnja 1934. godine. Zalutate li u veliki zabavni park Disneyland,
pronaći ćete ga pod imenom Donald Duck.

Paško Patak je jedan od najpoznatijih Disneyjevih likova, a
svoje mjesto pronašao je i u stripu, u videoigrama...

t-portal

....................

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by emtec32 on 10.06.08 22:10

Jel' to rodjeni brat od Paje Patka?

emtec32
Novi član
Novi član

Male
Broj postova : 40
Registration date : 09.02.2008

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 10.06.08 22:14

emtec32 je napisao/la:Jel' to rodjeni brat od Paje Patka?
Pa, sada je Paško Patak. Dok sam ja, kao dijete, gutala stripove, zvao se Pajo Patak.
I on je dobio Domovnicu, u eri promjena riječi na hrvatski jezik, valjda.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by emtec32 on 10.06.08 22:39

'ko bi reko.Ja mislio samo Bosanci dobivali domovnice.

emtec32
Novi član
Novi član

Male

[Vrh] Go down

Postaj by gorana on 10.06.08 22:41

emtec32 je napisao/la:'ko bi reko.Ja mislio samo Bosanci dobivali domovnice.
A zašto si ti bezobrazan!?
gorana
Top poster
Top poster

Female
Broj postova : 1393
Registration date : 14.02.2008

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 10.06.08 23:12

gorana je napisao/la:
emtec32 je napisao/la:'ko bi reko.Ja mislio samo Bosanci dobivali domovnice.
A zašto si ti bezobrazan!?
nije shvatio pravi smisao riječi u kontekstu napisanog...
ne vjerujem da je želio ispasti bezobrazan, već duhovit.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by emtec32 on 10.06.08 23:23

Zna carolija da nisam pokvaren.Nista lose nisam mislio samo sam htjeo da vidim goraninu pokretnu slicicu pred spavanje . Wink
Uz to mogli bi i vi na spavanje...

emtec32
Novi član
Novi član

Male

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on 11.06.08 7:58

Ostanimo pri temi topica, please flower

Gost