Graničar pobjednik Kupa Županije! Empty Graničar pobjednik Kupa Županije!

Postaj by Admin 02.06.11 14:03

Graničar pobjednik Kupa Županije! Granic11

Ivo Petranović

Sjajne vijesti iz Laza. Graničar je pobjednik Kupa Brodsko-posavske županije! U finalu Kupa pobijedio je drugoligaša MV Croatiju iz Slavonskog Broda nakon izvođenja jedanaesteraca sa 4:3. Sličan scenario imao je protiv trećeligaša Mladosti iz Cernika kada je Graničar odigrao kao i danas 0:0 i pobijedio nakon izvođenja jedanaesteraca sa 6:5. A bilo je vrlo svečano u Lazama. Prije početka utakmice mažoretkinje grada Nove Gradiške načinile su špalir kroz koje su prolazili igrači koje je spiker pojedinačno predstavljao. Uslijedilo je fotografiranje, zajedničko i pojedinačno i zatim intoniranje Hrvatske himne. Predstavljeni su gosti, a među njima i gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara kao posebni gost generala Mladena Mikolčevića. Nazočan je bio i cijeli Izvršni odbor Županijskog nogometnog saveza na čelu s predsjednikom Nikicom Stevanovićem. U lijepom ambijentu utakmica je tekla u sportskom i korektnom tonu. Nizale su se prilike, ali nije bilo završnice. Ipak, zabilježili smo nekoliko izvanrednih akcija, prvenstveno nogometaša Graničara. Tako je Družić u 16. minuti sjajnim solo prodorom po lijevoj strani izbio na ivicu kaznenog prostora i snažno pucao, ali tik kraj desne donje vratnice. U 24. minuti najopasnija prilika Brođana. Roso je iz trka ušao u šesnaesterac Graničara, bio je sam, bila je to vrlo povoljna prilika i onda se odlučio na udarac, ali Plavac efektno u padu brani. U 33. minuti velika, matna prilika za Graničar. Družić je po lijevoj strani vodio loptu dobrih četrdesetak metara i onda se sjurio prema golu, nije ga nitko od igrača Croatije spričio, pa mu je u susret istrčao vratar Croatije, došlo je do malog sudara, lopta se odbila od vratara, ponovno do Družića koji ju odmah šalje prema golu, ali ona odlazi pokraj desne vratnice. Bila je to stopostotna prilika za domaće. U 40. minuti Dražetić s dvadesetak metara iznenada snažno šalje loptu na gol, ali ona prolazi tik desne vratnice. U istoj minuti Brođanin Živić po drugi put s lijeve strane uspješno prodire. Ovaj put ušavši u kazneni prostor stigao je čak iskosa i do vratarevog prostora, iznenada puca ali lopta paralelno s golnom linijom odlazi u gol-aut. Tako poluvrijeme završava bez pogodaka. U nastavku Brođani pojačavaju tempo, imaju terensku inicijativu i lopta je uglavnom na polovici Graničara. Najveću priliki je tada imao Živić već u 47. minuti kada je izbio sam u kazneni prostor Graničara i snažno udarenu loptu vratar Graničara Plavac je sjajno obranio. Nastaje zatim period ležerne igre, sve do 70. minute od kada Graničar preuzima inicijativu i protunapadima ozbiljno ugrožava gol Croatije. U toj minuti Družić je izveo slobodni udarac s oko 20 metara po sredini, lopta se odbila od živog zida, prešla ga je u paraboli, malo rotirajući pala pred noge Marijanu Mihaljeviću, koji je bio sam na 5 metara pred vratarem Croatije. Bila je to više od stopostotna šansa, ali on je htio efektno poentirati pa ju je snažno opalio i ona je snažno udarena prešla tik iznad grede. Dvije minute kasnije u dominaciji Graničara, Družić snažno i brzopleto puca, ali lopta također za koji centimetar odlazi preko grede. U 88. minuti kritična situacija pred golom Graničara kada spretni Mitrović izbija pred gol i lobuje istrčalog vratara Plavca, ali se tu našao kao i u desetak sličnih situacija najstabilniji igrač Graničara Luka Katušić, koji oksfordom zahvaća loptu koja je pošla prema praznoom golu i izbija ju u polje. I najzad u sudačkoj nadoknadi zadnja prilika Mihaljevića, ali lopta odlazi pokraj gola. Pošto je rezultat bio neodlučan (0:0) prišlo se izvođenju jedanaesteraca. Prvi su izvodili udarce nogometaši Croatije. Tokić je bio precizan (1:0) , kao i Dražetić (1:1) kod Graničara. U drugom krugu Jelčiću vratar Graničara Plavac brani penal, a Vranić realizira i Graničar ima prednost od 2:1. U trećem krugu i Kljajić i M. Mihaljević pogađaju, pa je 3:2 za domaće. U četvrtom krugu Lovreković izjednačuje (3:3) , a Blaškoviću vratar Pušeljić brani udarac. I tada dolazi taj zadnji peti krug. Mitrović strašnim udarcem pogađa gredu, pa ostaje i dalje 3:3, i sada je peti izvođač za Graničar igrač odluke. Ako pogodi, Graničar je pobjednik, ako ne, onda se nastavlja izvođenje pojedinačno. Izvođač je bio Zoran Lovrić i on je pogodio. Bilo je to konačnih 4:3 za Graničar. A tada nastaje bezgranično oduševljenje među gledateljima, članovima uprave i igračima Graničara. Nije ni čudno jer su pobijedili drugoligaša i postali pobjednici Nogometnog kupa Brodsko-posavske županije. Sjajan je to poduhvat nogometaša iz Laza. U jednom takvom oduševljenju proteklo je uručivanje odličja. Najprije su priznanja dobili suci utakmice i delegat, koje im je uručio Josip Kunecki, predsjednik Natjecateljske komisije ŽNS. General HV i član I.O. ŽNS i delegat u skupštini HNS, Mladen Mikolčević, uručio je srebrne medalje svim igračima i vodstvu MV Croatije i kapetanu pehar za osvojeno 2. mjesto. A tada uz opće oduševljenje Nikica Stevanović, predsjednik Županijskog nogometnog saveza i član I.O. HNS uručio svim igračima i vodstvu Graničara zlatne medalje i kapetanu Graničara Marijanu Mihaljeviću veliki pehar za osvojeno prvo mjesto. Bilo je to sjajno ozračje, neopisivo veselje i sveopća radost jer je Graničar postigao jedan od svojih najvećih uspjeha u 85. godišnjoj tradiciji. To je istakao, među ostalim i general Mikolčević u Domu za vrijeme zajedničke večere, čestirajući svim igračima, stručnom vodstvu i upravi Graničara na ovom uistinu fenomenalnom poduhvatu. Na kraju svog govora rekao je: Pobijedili smo trećeligaša, danas i drugoligaša, ostaje nam pobijediti i jednog prvoligaša. Burom oduševljenja popraćene su njegove riječi. Zajedničko veselje dupkom ispunjenog doma potrajalo je duboko u noć. Ukratko: Laze slave veliki događaj. S pravom, jer su načinili povijesni pothvat. Istaknimo stoga pobjedničku momčad: Danijel Plavac, Branko Novoselac (od 90. Josip Babić) , Matijas Dražetić, Ivan Mihaljević, Luka Katušić, Nikola Čolakovac, Dario Blašković, Josip Vranić, Danijel Pastor (od 84.Zoran Lovrić) , Marijan Mihaljević, Marko Družić (od 75. Matej Arić) , uz zaslužnog trenera Antu Dujaka. Stoga, čestitke, čestitke, čestitke! Na slici Josipa Đurića pobjednička momčad Graničara danas snimljena u Lazama.