Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Umro Predrag Vušović

2 posters

Go down

Umro Predrag Vušović Empty Umro Predrag Vušović

Postaj by Admin 17.02.11 12:28

Umro Predrag Vušović Predra10

KOLEGE O PREDRAGU VUŠOVIĆU
Gdje god je bio, širio je radost i veselje

Iznenadna smrt glumca Predraga Vušovića odjeknula je hrvatskom filmskom i kazališnom scenom. Tugu izazvanu tragičnom viješću izrazili su njegovi kolege, suradnici i bliski prijatelji

Poznati hrvatski glumac preminuo je u 51. godini života od posljedica moždanog udara zbog kojeg je bio hospitaliziran u zagrebačkoj Vinogradskoj bolnici. Pređina smrt iznenadila je njegove kolege i suradnike.

'Pređo je moj cijeli kazališni život. S njim sam radio svoju prvu predstavu. On je jedan od onih ljudi koji nikad nisu otišli iz kazališnog svijeta. Milijuni trenutaka koje su ljudi doživjeli s njim mogu se prepričavati sljedećih 20, 30 godina. Gdje god je bio, širio je radost i veselje. Uza sve to, Pređo je bio veliki hrvatski glumac. Ako ima istine u reinkarnaciji duše, onda je on Marin Držić. Ne postoji uloga u Držiću koju on nije mogao odigrati, uključujući Petrunjelu. Nema Dubrovnika bez Pređe', rekao je redatelj i dugogodišnji ravnatelj Vušovićevog matičnog kazališta Gavelle Krešimir Dolenčić.

'Ako postoji glumac za kojeg sam bio suštinski, osobno i svjetonazorski vezan, to je bio Predrag Vušović. Osobno, teško da ću naći glumca koji može na takav način prihvatiti moj životni svjetonazor. Hrvatska je danas izgubila velikog glumca, zasigurno jednog od dva, tri trenutno najveća', rekao je redatelj Vinko Brešan u čijim je filmovima Kako je počeo rat na mom otoku i Maršal Vušović odigrao antologijske uloge.

'On je bio moj prijatelj. Boem samo sebi svojstven. Proveli smo noći i noći zajedno. Bio je veliki glumac. Teško mi je u ovom momentu bilo što više govoriti', kazao je Tarik Filipović, koji je s Predragom Vušovićem glumio u popularnoj humorističnoj seriji 'Bitange i princeze'.

'Izgubili smo divnog prijatelja, mog Dubrovčanina koji je nosio repertoar Držića i Vojnovića, ali i Gavelle. Ovo je neizmjeran gubitak za kazalište. Svi smo ga voljeli i kao čovjeka i kao glumca i silno će nam nedostajati', rekla je Peđina sugrađanka i kolegica iz matičnog kazališta, Perica Martinović.

'Divan čovjek, divan prijatelj, divan glumac. Gdje god da je sad, siguran sam da je jako veseo', kazao je režiser Danilo Šerbedžija koji je s Pređom surađivao u filmu '72 dana'.

'Otišao je najveći Pomet naše generacije. Nije ga fortuna baš mazila. Bio je veliko, veliko srce koje se očito potrošilo. Kad ti glumac srca dava, cijeloga sebe ti dava', rekao je Boris Svrtan koji je s njim surađivao kao glumac, ali i kao redatelj na predstavi 'Ptičice'. 'Ljutio sam se kad je na probu 'Ptičica' došao direktno s tuluma. Kako bi se iskupio, donio je veliki lonac gulaša da mi 'probavamo' ptice, dok je on spavao na sceni.'

Predrag Vušović je rođen 29. kolovoza 1960. u Kotoru. Osnovnu i srednju školu završio je u Dubrovniku, a od 1979. stalno je nastanjen u Zagrebu, gdje je pohađao Akademiju dramskih umjetnosti.

Od 1996. stalno je zaposlen u GDK Gavella kao glumac. Glumačku karijeru započeo je u kazalištu Mali Marin Držić 1972. godine ulogom Toma Sawyera u istoimenoj predstavi, u režiji Krunoslava Šarića.

Prvu televizijsku ulogu Vušović je imao u seriji 'Putovanje u Vučjak' 1986, a širem je gledateljstvu postao poznat nakon uspjeha filma 'Kako je počeo rat na mom otoku' Vinka Brešana, s kojim je kasnije snimio i 'Maršala'. Među filmskim ulogama, tu su i one u 'Dvije karte za grad', 'Posljednja volja', 'Bogorodica' te 'Nebo, sateliti'.

Glumio je u mnogim predstavama, a u svom matičnom kazalištu Gavella zapažene su njegove uloge u 'Figarovoj ženidbi', 'Ribarskim svađama', 'Ženidbi', 'Richardu III', 'Zimskoj priči' i drugima .

Glumio je i u predstavama 'Kralj Ubu' , 'Mušica', 'Onaj koji govori da, onaj koji govori ne', 'Lov na bljedolikoga'. Na Dubrovačkim ljetnim igrama, na kojima je redovito sudjelovao, igrao je u predstavama 'Dubrovačka trilogija', 'Kafetarija', 'Dundo Maroje', 'Pljuska', 'Gnjida' i 'Mišolovka'.



Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Broj postova : 3343
Age : 69
Location : Nova Gradiška
Registration date : 18.12.2007

http://www.novogradiscani.com

[Vrh] Go down

Umro Predrag Vušović Empty Re: Umro Predrag Vušović

Postaj by Darkness 17.02.11 19:58

Pređo je zakon!! R.I.P.
Darkness
Darkness
Stalni član
Stalni član

Male
Broj postova : 83
Location : da
Registration date : 14.06.2008

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.