Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dramatična utakmica odbojkašica Empty Dramatična utakmica odbojkašica

Postaj by Admin 30.01.11 9:15

Dramatična utakmica odbojkašica Odbojk10

Piše Ivo Petranović

Sinoć drama u Novoj Gradiški. Istinska drama, s obiljem uzbuđenja. Nevjerojatnih poteza, prelijepih akcija, ali i u odlučnim trenucima i nerezonskih pogrešaka. Riječ je o nastavku prvenstva u Prvoj hrvatskoj odbojkaškoj ligi. Odigrana je večeras, naime, prva utakmica drugog dijela natjecanja gdje je ekipa novogradiških odbojkašica ugostila odličnu ekipu ŽOK Osijek. U prvom setu počelo je nizom nevjerojatnih pogrešaka pri servisu. I sjedne i druge strane. Očito se radilo o ogromnoj napetosti koju je donio ovaj susret. A tada je krenulo. Nakon 3 izjednačenja na 3:3, Novogradiščanke vode s velikih 8:4 protiv sjajnog sastava gošći. Slijedi njihova mini serija do 9:7, ali naše se dobro drže, stalno su u vodstvu, pa bilježimo i velikih 12:8, pa Osječkih 3:0 za 12:11, ali opet naše uzvraćaju na 13:11 i 14:11. A tada opet njihovih 3:0 i treće izjednačenje na 14:14. Novogradiščanke uspijevaju uzvratiti pa je 16:14 i 17:15, čak i 20:16. Smiješi se dobitak prvog seta. Međutim, gošće imaju snažnu završnicu i nakon nekoliko nerezonskih poteza naših igračica kada su već s gledateljima pomalo slavile dobitak prvog seta, Osječanke stižu izjednačiti na 22:22 i povesti sa 23:22 i na čak 24:22. Imale su set loptu i rekli bi u naletu nam uzeli prvi set, iako je naša ekipa vodila gotovo do kraja. Ipak, prvi set dobivaju gošće s 25:23.
Mislilo se u prvi mah da je to samo slučajnost, iako je iz igre bilo vidljivo da su Osječanke vrlo dobar, uigran i snažan kolektiv. U drugom setu početak karakteriziraju najprije nekoliko izjednačenja, a onda vodstvo naših odbojkašica sa 2 razlike:6:4, 8:6, 9:7, 10:8 i u nadahnutoj igri stižemo i do 12:8, 13:10, kasnije i do 15:12. Igra se dobro, ali nam Osječanke sjajnim blokom na naše smečeve na mreži poentiraju, pa nakon 15:14 i uspijevaju izjednačiti i na 15:15. Nakon serije od 4:0 i povesti najprije s jednim poenom, a kasnije i s dva (15:17). Novogradiščanke uspijevaju izjednačiti (17:17) i povesti s 19:17 nakon serije servisa Inke Pelin (5:0). Izgledalo je vrlo dobro, a tada serija blokova Osječanki na mreži i brzo se rezultat mijenja (20:20). Izgledalo je da imamo inicijativu i da ćemo ipak dobiti ovaj set. Ali sjajne Osječanke nemilosrdno blokiraju naše bombe Iris Ivaniš i Inke Pelin i umjesto da mi poentiramo, oni nam uzvraćaju odlučujučim poenima u završnici koju dobivaju u velikoj borbi s 25:21. Tako su povele s 2:0 u setovima, iako su naše gotovo tijekom oba seta imale rezultatsku dominaciju.
No, nada nije umirala. Došao je treći set. Vodi se izjednačena i velika borba, pa je takav i rezultat. Vodimo s 2:0 na servis Ivane Mlinac, slijedi izjednačenje (2;2), pa naše vodstvo 5:3, drugo izjednačenje je na 6:6, opet vodimo s 8:6 i 9:7, treće izjednačenje od strane gošći je na 9:9, četvrto na 10:10, peto na 11:11, šesto na 12:12, sedmo na 13:13, osmo na 14:14, deveto na 15:15. Tada naše odbojkašice prekidaju niz izjednačenja i na servis Ivane Mlinac i na bombardiranje sjajne Iris Ivaniš postižu prednost od 20:17, drže izvrsnom igrom tu distancu i dalje poentiraju, stižu uz euforičnu podrški publike na 22:18, pa u sjajnom nizu poentiraju na 24:18 i nošeni gromoglasnim navijanjem gledatelja dobivaju treći set sa 25:19, te smanjuju ukupni rezultat utakmice na 1:2.

U oduševljenju je stoga dočakan četvrti set. Mislilo se da smo spremni ga dobiti u istom stilu kao što je završen treći. Međutim, šok na početku. Pogreška za pogreškom, a Osječanko to žestoko kažnjavaju. Bilo je 4:0 za gošće, pa 4:1, pa 5:1, pa 6:1, pa 7:1 i nevjerojatnih 9:1, sve uglavnom sjajni blok na mreži na šuteve naših smečera. Trener Runjaš dva puta u kratkom vremenu zove time out, upozorava, savjetuje i polako se rezultat poboljšava: 2:9, 3:9, 4:9. Ipak ljepše izgleda nego onih strašnih i nikad doživljenih 1:9. Uskoro je i 5:9, 6:11, 7:11, ali i 7:13 i 8:13. A tada počinje neviđeni obrat: Naše igraju odjednom kao preporođene i energično poentiraju:9:14, 10:14, 11:14, pa čak i 12:14, sve na sjajne servise Ivane Mlinac.

No, nije se na tome stalo, naše igračice nastavljaju nevjerojatni seriju na servis Iris Ivaniš i stižu na minimalni 14:15 i na bombu Iris Ivaniš naše izjednačuju na 15:15. Dvorana je „prokipjela“ od pljeska i odobravanja, a Mario Latal je oglušio sve sa svojim bubnjevima, a vođa navijača Srećko Žirovčić diktirajući navijačima. Gledalište je bez prestanka pljeskalo. No nije se stalo. Nevjerojatna serija je nastavljena i naše poentiraju i vodimo s 16:15, pa čak i sa 17:15. Bilo je za nevjerovati od 1:9 do 17:15! Međutim, nakon velikog šoka Osječanke se oporavljaju i uspijevaju izjednačiti na 17:17, kasnije i na 18:18, pa i povesti sa 18: 20, pa i 18:21 i čak na 18:22. Izgledalo je da je drama opet ista kao i kod prethodnih setova kada su Osječanke imale sjajni finiš i dobiju na kraju set. Međutim, naše igračice nisu mislile tako. Sjajnom igrom i nevjerojatnom borbenošću, gdje se posebno isticala Marina Vidošić, kao i u ranijim setovima, kupeći teške servise gošći, naše igračice igraju kao u transu. Osječanke međutim povećavaju razliku, pa vode s ogromnih 23:19 i nedostaje im samo 2 poena da dobiju treći set i zaključe utakmicu pobjedom 3:1. Međutim, Inka Pelin sjajnom serijom servisa i borbenom igrom na mreži naših igračica stvara se dramatična završnica. Naše igračice smanjuju najprije na 20:23, nedugo i na 21:23, slijedi uz zaglušno navijanje i 22:23, a onda eksplozija oduševljenja jer su naše izjednačile na 23:23. A tada nastaje neviđena borba na parketu. Suci nam kradu čistu loptu, ali Iris Ivaniš nakon sjajno dodane lopte od Ivane Mlinac poentira za 25:24. Dramatične sekunde prolaze u borbi za odlučujući poen, lopta leti preko mreže, Marina Vidošić nevjerojatnom bravurom spašava jednu loptu, slijedi smeč jedan za drugim, sjajne obostrane blokade, mlada Karla Glasnović smečira, slijedi obrana suparnica, lopta ponovno dolazi do Inke Pelin ona tuče, ponovno blok Osječanki, pokušava Anja Barač, opet blok, tuku Osječanke, naše sjajno blokiraju, a tada Ivana Mlinac prekrasno podiže loptu, a visoki skok Iris Ivaniš i njena bombetina sve tri igračice iz osječkog bloka ruši na parket i Nova Gradiška poentira za 26:24, uz salve oduševljenja s tribina. A tada dolazi peti set. Obje ekipe su očigledno umorne jer utakmica traje gotovo punih 100 minuta. Osječanke vidjevši da su nakon vodstva s 2:0 u setovima došle na 2:2 jako ozbiljno su ušle u peti set. Snažnim servisima koje naše ne uspijevaju neutralizirati vode visoko s 4:0, naše smanjuju na 1:4 i 2:4, kasnije na 3:5 i 4:5, pa se vjerovalo da smo uhvatili priključak. Međutim, činimo dosta pogrešaka, posebno neke ključne igračice, kako kod servisa tako i kod procjene da li lopta ide u polje ili izvan. Tu gubimo nepotrebno poene koji su nas kasnije koštali gubitka seta. Uspijevamo držati priključak na 6:7 i 7:8, pa čak i izjednačujemo na 8:8. Međutim, tada nastaje serija strašnih smečeva s jedne i druge strane. Dok naše ne uspijevaju poentirati jer su Osječanke trostrukim blokom uspijevale zaustaviti naše smečere i nasuprot postići poene, dotle su gošće prolazile sa svojim smečevima jer nismo ili na vrijeme ili dosta dobro uspjeli blokirati njihove najbolje pucače koji su bili kobni za našu obranu. Tako su u finišu utakmice postigli velikih 7:2 i zasluženo pobijedili dobivši set sa 15:10 ili konačno 3:2 u setovima. Da nije bilo nekih nerezonskih poteza u završnici petog seta ishod je mogao biti i drugači, ali vidi se da je to vrlo dobra i snažna ekipa, pa su naše na kraju zadovoljne jer su isčupale 1 bod, a gošće su odnijele dva. Sve u svemu, bila je to jedna prelijepa utakmica koja je trajala gotova dva puna sata s obiljem lijepih poteza s jedne i druge strane i što je posebno vrijedno uz puno zadovoljstvo gledališta, koje bi bilo još razdraganije da se postigla pobjeda. No, svi su otišli ipak zadovoljni jer je prikazana vrhunska odbojka, a samo malo više sreće nedostajalo je da bude i pobjeda. Da se to nije dogodilo po prvi puta su gledatelji u nekoliko navrata vrlo glasno negodovali na nepoštene odluke sudaca i to u bitnim trenucima utakmice. Večerašnju utakmicu su igrale: Ivana i Antonija Mlinac, Kristina Pilaš, Darija Banožić, Iris Ivaniš, Anja Barač, Karla Glasnović, Inka Pelin, Marina Vidošić, Helena Šimunović, Karla Vukšić i Mia Matošević. Trener Damir Runjaš.